רחוב ההריון

בדיקות הריוןפיית החלב - המומחית לתחום חזיות הנקה
אוהבים את רחוב ההריון? תעבירו את זה הלאה 

בדיקות הריון

 

הבדיקות בהריון הן עולם שלם שקרוב לוודאי שיעסיקו אותך מהזמן בו את חושבת שיש הריון החודש ועד צאתו של התינוק החדש לאוויר העולם. יש המחלקים את הבדיקות לפי טרימסטרים- לכל טירמסטר, שליש הריון הבדיקות המיוחדות לו.

בדיקות הריון- מחירים: לכל בדיקה מחיר שונה, רוב רובן של הבדיקות כלולות בסל השירותים של קופות החולים השונות ולא דומה סל בדיקות הריון של הכללית לבדיקות ההריון במכבי. יש רופאים פרטיים שמבצעים את בדיקות ההריון בהסדר עם קופת החולים שלעיתים יוצא משתלם כמו לבצע את הבדיקה בבית חולים של הקופה. הכי חשוב לברר- ולעקוב אחרי התשלומים וההחזרים השונים מקופת החולים.

 

נתחיל בבדיקה הראשונית ביותר והיא: בדיקת ההריון, מטרתה לאשר את ההריון אחרי איחור בהופעת המחזור החודשי-  את בדיקת האישור להריון ניתן לבדוק בבדיקת הריון ביתית אותה קונים בכל בית מרקחת אך התוצאה שלה לא תמיד אמינה ככל שההריון המשוער הוא בגיל מוקדם יותר. ניתן אף לבדוק בבדיקת דם לזיהוי ההריון שהיא האמינה ביותר, בדיקת דם בטא- בדיקה זאת בודקת את נוכחותו של הורמון הבטא וכמותו, במידה וכתוב לך שהוא קיים מעל 10- את בהריון! מזל טוב.

 

בדיקות הריון לפי שבועות מחולקות בצורה נוחה ביותר כבדיקות הריון לפי כל שבוע בנפרד בתוך כלל הבדיקות המחולקות לשלושת חלקי ההריון:

בדיקות הריון שליש ראשון -   

עם האישור בדבר ההריון הרופא ישלח אותך לבדיקות דם שגרתיות בתחילת ההריון: גילוי סוג הדם, ספירת דם, אדמת ועוד כמה שנכללות בתוך בדיקת הדם הראשונה בהריון ואם עדיין לא ביצעתם בדיקות גנטיות להריון יש סיכוי רב שהרופא ישלח אתכם כעת.

שבוע 9-7 להריון: בדיקת אולטרה סאונד ראשונית לאישור ההריון ומיקומו ברחם.

שבוע 13-12 להריון: בדיקת שקיפות עורפית- בדיקת אולטרה סאונד, בדיקה המאפשרת זיהוי סיכון לתסמונת דאון ולהמצאות מומים כרומוזומליים ומבניים שונים

 

בדיקות הריון שליש שני -

שבוע 16-14להריון: בכניסתו של השליש השני להריון הבדיקה הראשונה שתעברי גם היא בדיקת אולטרה סאונד והיא הסקירה המוקדמת, בדיקה זאת בודקת את התפתחות האיברים עד כה ומאפשרת לגלות מומים עובריים באיברים הפנימיים, בגפיים וכן באיברים נוספים.

שבוע 17 להריון: בדיקת דם הקרויה בשם חלבון עוברי או בשמותיה הנוספים הבדיקה המשולשת/סקר ביוכימי. בדיקה זאת מאפשרת לאתר את הסיכון בהריונות עם סכנה של מומים מולדים, בדיקה זאת הינה סטטיסטית ובמידה וקיבלת תוצאה לא משביעת רצון ישלחו אותך להמשך ברור אך אין זה אומר בוודאות שעובר שברחמך חולה אלא חשוב להמשיך לברר בהמשך.

שבוע 18 להריון: בדיקת מי שפיר, בדיקה זאת הינה בדיקה פולשנית של לקיחת דגימה ממי השפיר שברחם ומשקפים לנו את המטען הגנטי המצוי בעובר, בדיקה זאת מומלצת בעיקר לנשים מעל גיל 35 או לנשים שקיבלו תוצאות מחשידות בבדיקת החלבון עוברי ומאפשרת לאתר מומים מולדים, מחלות והפרעות שונות.

שבוע 22-21 להריון: סקירת מערכות מאוחרת, בדיקה זאת לרוב כלולה בסל השירותים להריון של קופות החולים והיא מוודאת את המשך התפתחות האיברים של העובר ומעקב אחרי ממצאים מדאיגים אם עלו בעבר.

שבוע 25-24 להריון: העמסת סוכר,  בדיקת סיכון לסכרת הריונית, הפרעה שכיחה בהריון שעלולה לסכן את האישה ועוברה. לאחר צום של 8 שעות האישה מתבקשת לשתות כוס מים עם 50 גרם של סוכר ולאחר שעה נמדדת בעזרת בדיקת דם רמת הסוכר בדם. הרבה מאד נשים לא אוהבת את הבדיקה הזאת וטוענות שהיא הורסת להן את היום שאחרי ביצועה ויש נשים שיטענו שהסוכר הוא ממש טעים ולא מפריעה כלל ויש המוסיפות לימון על מנת להרגיע את התחושה הלא טובה שעלולה לצוץ. במידה ובדיקה זאת אינה יוצאת תקינה עורכים בדיקה מקיפה וקפדנית יותר.

שבוע 28 להריון: בדיקת נוגדנים לסוג דם, נעשית רק בהנחיה מיוחדת.

 

בדיקות הריון שליש שלישי -

שבוע 32-30 להריון: בדיקת אולטרה סאונד נוספת שבודקת את המשקל המשוער של העובר או בשמה הפשוט הערכת משקל, נועדה על מנת לוודא שקצב התפתחותו תקין בלי הפרעות מיוחדות.

שבוע 34 להריון והילך- ניטור דופק לב העובר: בדיקת הדופק העוברי באמצעות מכשיר מוניטור במשך 20 דקות, בדיקה זאת נעשית בשכיחות גבוהה בשבועות אלה ונעשית רק לאחר חשש של האם (שלא הרגישה תנועות פרק זמן משמעותי) או חשש של הרופא מסיבותיו הוא. בדיקת המוניטור אינה כואבת ואינה מסוכנת.

 

אם ברחמך תאומים זאת אמנם ששמחה כפולה אך אחריות כפולה ועליך לברר עם הרופא מהן בדיוק הבדיקות להריון תאומים וכך עליך להתכון ללידת תאומים שהיא מאתגרת ומיוחדת גם יחד.

 

 

 

 

 

 

המרכז לבריאות האישה
מרפאות בתחום בריאות האישה ואורח חיים בריא: בדיקות הריון, פוריות, גינקולוגיה, גיל המעבר, רפואת עור, רפואה משלימה, מרפאה סקסולוגית ועוד.
קר-מד קליניק
מוסד רפואי המספק בדיקות רפואיות להריון.
מרכז לבריאות האישה
מרכז המבצע בדיקות בזמן הריון באמצעות אולטראסאונד.
פוריות
מידע וסיפורים הקשורים לבעיות פוריות, בדיקות ביוץ ובדיקות הריון.
בייביטסט
בייביטסט - אתר לרכישת ערכות לבדיקת ביוץ הריון ופוריות.
הריונית
אתר למכירת כל סוגי הערכות לבדיקות ביוץ והריון במחירים הנמוכים בישראל.
OvuLook
ערכת ביוץ ל-בדיקת ביוץ. בנוסף, מגזין פריון, הריון, ולידה.
הארלי סטריט קליניקות
מכון לגמילה מעישון לנשים ונשים בהריון.