רחוב ההריון

שימור דם טבוריפיית החלב - המומחית לתחום חזיות הנקה
אוהבים את רחוב ההריון? תעבירו את זה הלאה 

שימור דם טבורי

 

תחילה נסביר מה הוא המושג "דם טבורי" או בשמו הנוסף "תאי גזע מדם הטבור". דם טבורי הינו דם שנשאר בשלייה ובחבל הטבור לאחר הלידה, השלייה וחבל הטבור לרוב היו נזרקים לאחר חיתוך חבל הטבור והוצאת השלייה אך יש הטוענים שיש בהם תאי גזע המצילים חיים לכן רצוי לשמר אותם, מאותה סיבה אגב- של ראיה בערך הדם המיוחד הזה, ישנה בשנים האחרונות נטייה לבקש בחדר הלידה לא לחתוך מיד את חבל הטבור זמן מועט שמתאפשר (עד 20 דקות).

השלייה וחבל הטבור עשירים בכמות גדולה מהרגיל של תאי גזע זאת מכיוון שהם הבסיס לחייו בכל תקופת התפתחותו ברחם אימו, דרכו האם סיפקה לו מזון וחמצן. ייחודם בתאים אלה שהן בעלי התאמה גנטית מלאה ליילוד עצמו ואף יש סבירות של 25% לפחות להתאמה משפחתית מדרגה ראשונה.

 

בשנות ה70 המוקדמות: תחילת השימוש בתאי גזע- בעיקר ממקור מח העצם.

ובשנת 1988- ההשתלה הראשונה של תאי גזע מחבל הטבור! ומאז בוצעו ברחבי העולם עוד למעלה מ6000 השתלות מתאי הגזע שנמצאים בדם הטבורי.

 

למי יכולה לעזור ההשתלה?

 

השימוש הנפוץ ביותר הוא לטיפול בסוגים השונים של הסרטן ובמיוחד מסוג הלוקמיה והלימפומה וכן לצורך ריפוי של כשלים שונים חיסוניים שמקורם הוא גנטי, כיום הרפואה ממשיכה לחקור במה עוד ניתן לטפל באמצעות תאי גזע מיוחדים אלה ויש סיכוי שימצא המזור אף למחלות כמו: מחלות שרירים, טרשת נפוצה, אלצהיימר ועוד. ההשתלה נעשית הן בילדים והן במבוגרים, אך לרוב בילדים שכן מספר תאי הגזע שמקורם בחבל הטבור הוא מועט באופן יחסי ועל מנת ליצור השתלה אפקטיבית צריך שהמושתל לא יהיה מעל 40 ק"ג. ניתן לבצע השתלות במבוגרים בעלי משקל גבוה מזה, אך עושים זאת בשיטה שונה של ערבוב תאי הגזע עם דם המושתל ויש לכך מספר הגבלות נוספות.

 

איסוף דם חבל הטבור-

 

אין מה לחשוש, התהליך אינו כואב, פולשני או פוגע, לא באם ולא ביילוד. על התהליך להתבצע עד 10 דקות מרגע הלידה (כך שלא ניתן להתמהמה מידי עם חיתוך חבל הטבור) ואין מניעה לאסוף את הדם גם לאחר לידה קיסרית. ישנן שיטות שונות לאיסוף דם חבל הטבור אך לרוב  התהליך נעשה בצורה של מעיין "בדיקת דם", החדרת מזרק לווריד שבחבל הטבור ושאיבתו לתוך שקית.

הדם הנאסף עובר תהליכים שונים על מנת ליצור אפשרות לשמר אותו לזמן כה רב של שנים ולאחר מכן הוא מוקפא ומאוכסן.

 

כיום עומדות בפני ההורים הנרגשים המעוניינים לשמר את תאי גזע אלו שתי אפשרויות:

·    שמירה בבנק דם טבורי פרטי, התהליך נעשה כמו שציינו ובסופו תמורת תשלום מיוחד תאי הדם שיוקפאו יהיו זמינים עבור בני המשפחה של היילוד בלבד.

·    שימור דם הטבורי מתוך הכרה בערכו המיוחד אך כתרומה לכלל האוכלוסייה- ישנה אפשרות בבתי חולים מסויימים בארץ (מעטים בלבד, בשאר בתי החולים השליה וחבל הטבור עדיין נזרקים לפח) לבצע את תהליך השימור לצורך תרומה לבנק דם טבורי ציבורי, השימור הוא לטובת הכלל ויינתן לכל דורש הזקוק ומתאים לתאים אלו, לעיתים אף משתמשים בכך לצורך מחקר רפואי בתחום.

לסיום, התהליך עדיין בחקירה ובדיקה, לא ברור כמה אחוזים נשמרים תקינים לשימוש עתידי והאם כמות הדם המועטה יחסית שיכולה להיאסף בדם חבל הטבור היא אכן אפקטיבית ומועילה במקרה הצורך המשפחתי אם חלילה עלה. אך אם החלטתם לשמר בבנק פרטי, חשוב לשים לב שלא כל החברות שמציגות את עצמם כחברות לאיסוף ושימור הדם הטבורי הן חברות מסודרות וכן אין הנחיות כלליות לנושא לכן יש לחשוש לאיכות האיסוף השמירה ובמידה והחלטתם לעשות את התהליך לצורך כלל האוכלוסיה, חשוב לברר איזה בתי חולים עושים את התהליך לצורך שליחה לבנק הדם הטבורי הציבורי שכן בכל שאר בתי החולים בארץ הכל נזרק ישר כ"זבל רפואי".

ביוקורד
חברה העוסקת בשימור תאי גזע ע"י איסוף דם טבורי.
קריו-סל ישראל
בנק דם חבל הטבור הישראלי.
תא לחיים
שירות להקפאת ושימור תאי גזע מדם טבורי
טבורית
טבורית מספקת שירות איסוף, שימור וביטוח תאי-גזע מדם חבל הטבור שנותר בתום הלידה. טבורית הינה המשווקת הבלעדית של בנק הדם הטבורי (ציבורי ומשפחתי) השייך לביה"ח שיבא תל-השומר - היחיד בארץ בעל הסמכות ותקנים בינלאומיים בשימור דם טבורי.
Medicell
עוסקת באיסוף ושימור דם טבורי.