רחוב ההריון

מזון לתינוקותפיית החלב - המומחית לתחום חזיות הנקה
אוהבים את רחוב ההריון? תעבירו את זה הלאה 

תזונת תינוקות

 

מזל טוב! תינוקך הגיע לעולם ואיתו הסוגיה שללא ספק מעסיקה הורים רבים במשך שעות רבות והיא סוגית האוכל.

ידוע לכל שהנקה היא המזון הטוב ביותר לתינוקך במיוחד בראשית דרכו, ההמלצה של משרד הבריאות הינה הנקה מלאה ובלעדית עד גיל חצי שנה בתוספת טעימות שונות של מוצקים המותרים לו כבר מגיל ארבעה חודשים. גם הטעימות הללו בגיל ארבעה חודשים עדיין חשוב שיהיו בכמות מועטה בלבד של 1-2 כפיות לארוחה ולא יותר מפעמיים ביום, בגיל חצי שנה לפי קצב התינוק ניתן להתחיל להחליף ארוחות מוצקים בהנקה (חשוב לשים לב שהילד שבע מהארוחה ולא להחליט שרירותית שהמוצקים במקום ההנקה) ובגיל שנה- ההמלצה היא כמובן להמשיך להניק אך מי שכבר רוצה לסיים את ההנקה או שתינוקה החליט לבד על סיום ההנקה, יכולה לעבור ישירות לחלב פרה מפוסטר במקום תחליף החלב לתינוקות המצוי בשוק (הקרוי גם תרכובת מזון לתינוקות או בקיצור- תמ"ל). חשוב לציין שבניגוד לדעה שרווחה בשנים האחרונות ישנם מוצרים העלולים לגרום לאלרגיה שדווקא החשיפה המוקדמת שלהם בשילוב עם ההנקה יכולה למנוע תגובה אלרגנית אצל התינוק.

מזון מוצק לתינוק - מומלץ להתחיל בירקות תחילה ועדיף מבושלים ללא תבלינים וטחונים בבלנדר, ניתן להתחיל בגזר וקישוא ולהמשיך הלאה לירקות כמו דלעת, בטטה ותפו"א. עדיף לבדיוק מספר ימים כל ירק בנפרד על מנת לשלול תגובה אלרגנית או לזהות קשיי עיכול מיוחדים. אפשר בהמשך להכין הכל כמרק עוף בתוספת פחמימה כמו אורז או תפו"א ולרסק את הכל בבלנדר לארוחה.

ניתן כמובן לתת פירות לתינוקות -  פירות כמו אגסים, רסק תפוחים וכד' שרכים ונעימים לתינוק וחשוב לדעת שרצוי להמנע ממתן פירות אקזוטיים בשלב הזה.

יש לשים לב להיות קשובים לתינוק במיוחד בעת מתן האוכל, לא לדחוף כפית אחרונה אלא להפסיק כשיאמר לנו בשפת גופו שהוא שבע או לא מעוניין ולא להתפתות לתת את מנת המוצקים בבקבוק למרות שזה יותר קל ונקי להורה- תהליך למידת התינוק בנושא האוכל הוא חשוב מעיין כמוהו בכל התחומים! תחושתית, חברתית, הקשבה למערכת העיכול שלו (יותר קל להבין מתי אני שבע אם אני אוכל בכפית מאשר שהכל נכנס לי לגוף מהר מהר בצורת שתייה) לכן קצת מאמץ של ההורה בשלב הזה הוא משמעותי מאד להתפתחות התינוק בהמשך חייו.

לא נרחיב כעת אך חשוב לברר מהם המזונות המותרים והאסורים לכל גיל וההדרגה בחשיפה, מזונות כמו דבש, ביצים, חלב פרה, בוטנים (במיוחד חטיף ה"במבה") וגלוטן מחייבים התייחסות מיוחדת לפי גיל ובאופן מפתיע אולי נשמח לשמוע לא צריך להגביל את אחוז השומן בתזונת התינוק עד גיל שנתיים שכן השומנים הללו רצויים לו מאד בהתפתחות התקינה של המוח.

 

 ונחזור לכמה מילות הרגעה, הורה- אבא או אמא! תסמכו על עצמיכם, אם אתם הולכים לפי ההנחיות ועושים כמיטב יכולתכם הגבול הסביר בתזונת תינוקכם תעבירו לתינוק הקטן שלכם את המושכות ותסמכו עליו לאותת לכם מתי הוא שבע, מתי הוא בשל לארוחת מוצקים מלאה ומתי הוא עדיין מעוניין רק בטעימות. לרוב התינוק יודע הכי טוב מה מתאים לו בכל שלב ותתפלאו גם תינוקות ש"עושים טובה" וטועמים משהו קטן יכולים בתקופה קצרה להפוך לאכלנים לא קטנים. ילדים משנים הרגלים כל הזמן במהירות!

 

אז... בתיאבון! לכם ולתינוק!

בטר אנד דיפרנט
בטר אנד דיפרנט בע"מ היא חברה ותיקה, המתמחה בייצור ושיווק מוצרי מזון טבעי.
סימילאק
אתר אודות תחליף המזון סימילאק הכולל עצות להורות.
רמדיה
תחליפי מזון לתינוקות
gerber
אתר הבית של החברה המייצרת מזון ומוצרים לתינוקות.
רמדיה החדשה
ייצרנית ומשווקת מזון לתינוקות.
מטרנה - מזון לתינוקות
מוצרים שמייוצרים במעבדות מטרנה: תחליבי חלב, דייסות, אריזות חיסכון, סדרות מהדרין ועוד.
lose%> lose%> lose%>